Kokybės kontrolė retinoidinės kosmetikos gaminiuose

The LAB

5/23/20223 min read

Retinoidai yra junginių grupė, kurią sudaro vitaminas A (retinolis) ir jo natūralūs bei sintetiniai dariniai, kurie turi biologinį aktyvumą. Labiausiai paplitę natūralūs retinoidai yra retinolis, retinalis, retinoinė rūgštis ir retinilo esteriai, taip pat beta karotenas, kuris yra labiausiai paplitęs karotenoidas. Retinoidai dalyvauja įvairiuose biologiniuose procesuose, tokiuose kaip embriogenezė, regėjime, uždegime, ląstelių dauginimosi procese ir proliferacijoje, diferenciacijoje ir apoptozėje.

Retinoidai taip pat turi įvairių teigiamų poveikių odai, nes jų aktyvi forma – retinoinė rūgštis jungiasi su odos ląstelių branduoliuose esančiu retinoinės rūgšties receptoriumi, kuris sąveikauja su specifine DNR seka ir reguliuoja „retinoidams jautrių“ genų transkripciją. Retinoidus naudojant kosmetikos gaminių formuluotėse, sėkmingai galima kovoti su netinkama keratinocitų diferenciacija ir proliferacija, tad sumažinamas mikro-komedonų susidarymas bei spuogų atsiradimas. Be to, retinoidai plačiai naudojami dermatologiniuose produktuose, kurie yra veiksmingi sprendžiant psoriazės, hiperpigmentacijos bei fotosenėjimo problemas, nes skatina kolageno sintezę bei slopina jo skaidymą, skatina epidermio atsinaujinimą, pasižymi imunomoduliaciniu, antibakteriniu ir antioksidaciniu poveikiu.

Taigi, retinoidai plačiai naudojami įvairiuose kosmetikos gaminiuose, tokiuose kaip veido, akių ir rankų kremuose, kūno losjonuose, dušo želėje ir skystuose muiluose, šampūnuose, kondicionieriuose, lūpų dažuose, tušuose, skaistaluose ir kituose produktuose. Remiantis Vartotojų saugos mokslinio komiteto, Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generalinio direktorato duomenimis, retinoidų koncentracija kosmetikoje yra apribota iki 0.05 % retinolio ekvivalentų (RE) kūno losjonuose ir 0.3 % RE veido kremuose ir kituose, nenuplaunamuose produktuose. Prancūzijoje siūloma kosmetikos gaminiuose naudoti ne daugiau kaip 0.15 % RE, remiantis tyrimais dėl galimo su retinoidais susijusio fototoksiškumo. Tuo tarpu Kanadoje retinoidų koncentracija kosmetikoje yra apribota iki 1 % RE. Nors dauguma kosmetikos produktų skatina naudoti žymiai didesnes koncentracijas (1-5 % RE), vartotojai turi suprasti, kad jos viršija Europos Komisijos leidžiamą maksimalią vitamino A koncentraciją kosmetikoje (0.3 %). Retinoidų kiekis kosmetikos gaminiuose dažnai ir nėra deklaruojamas, nors kai kurie iš jų reklamuojami kaip didelio stiprumo produktai, savo sudėtyje turintys vitaminą A. Kosmetikos gaminiuose draudžiama naudoti retinoinę rūgštį ir jos druskas, neatsižvelgiant į koncentraciją, daugiausia dėl teratogeninio poveikio.

Kodėl svarbu atsižvelgti į retinolio ekvivalentų koncentraciją kosmetikos produktuose? Vartojant kartu su papildais ar maistu, kuriame gausu vitamino A, organizme gali susidaryti per didelis vitamino A kiekis, o tai susiję su įvairiais nepageidaujamais sisteminiais poveikiais, tokiais kaip odos eritema, pykinimas, galvos skausmas, pilvo skausmas, kepenų pažeidimai, inkstų pažeidimai, hiperkalcemija ir kaulų anomalijos. Tačiau dažniausias nepageidaujamas poveikis atsiranda vartojant vietinius retinoidus, kuris vadinamas “retinoidų reakcija” ir jis pasireiškia odos deginimo, niežėjimo pojūčiu, eritema, sausumu, taip pat odos lupimusi ar jautrumu šviesai. Deja, nepriklausomai nuo didėjančio vartotojų susidomėjimu kosmetikos produktais, savo sudėtyje turinčiais retinoidų ir didėjančios retinoidų koncentracijos juose, jų kokybė ir atitinkamai jų saugumas nėra kontroliuojami ir priklauso nuo gamintojo.

Vis dažniau pastebime, kad retinoidų naudojimas didelėmis koncentracijomis yra skatinamas šiuolaikinėje anti-age kosmetikoje, o tai yra susiję su keliais neigiamais poveikiais. Tyrime, kuris buvo atliktas 2020 metais [1] buvo įvertinta 21 komercinės retinoidinės kosmetikos produkto kokybė ir nustatyta retinoidų koncentracija bei kokybė. Kokybės kontrolė tokių produktų gamyboje yra ypač svarbi dėl saugos priežasčių, tačiau jos dažnai nepaiso nei gamintojai, nei reguliavimo institucijos. Šiuo tikslu buvo sukurtas analitinis metodas, tinkamas analizuoti visus dažniausiai naudojamus retinoidus, įskaitant naujesnį darinį (hidroksipinakolono retinoatą). Tyrimo metu buvo atskleisti neatitikimai tarp nurodyto ir nustatyto retinoidų kiekio, taip pat pastebėta, kad gamintojai neteisingai pažymi retinoidus ingredientų sąraše (INCI). Nustatytas retinoidų kiekis dažniausiai buvo mažesnis už leistiną maksimalią koncentraciją (0.3%), tačiau penkiuose produktuose rastas didesnis retinoidų kiekis (iki 1.3%). Išbandytoje retinoidinėje kosmetikoje buvo aptikta keletas pažeidimų, įskaitant retinoidų kiekį, viršijantį rekomendacijas, neteisingą ženklinimą ir retinoinės rūgšties buvimą. Tokie rezultatai rodo, kad reikia griežtesnio retinoidų reguliavimo ir kokybės kontrolės, siekiant užtikrinti jų efektyvumą ir saugumą kosmetikos produktuose.

-- The LAB

[1] Temova Rakuša, Ž, Škufca, P, Kristl, A, Roškar, R. Quality control of retinoids in commercial cosmetic products. J Cosmet Dermatol. 2021; 20: 1166– 1175.