Kaip analizuoti kosmetikos produkto ingredientų (INCI) sąrašą?
Dažnai kosmetikos produkto ingredientų sąrašas vartotojui atrodo painus. Šio įrašo tikslas yra supažindinti jus su ne itin populiaria informacija apie tai, kas sudaro patikimą ir teisingą ingredientų sąrašą, kokią informaciją vartotojas gali iš jo iššifruoti, kokie yra ingredientų sąrašų apribojimai ir svarbiausia, kaip pastebėti šešėlinius ir neteisingus ingredientų sąrašus?
Kas yra INCI sąrašas?
Taigi, INCI trumpinys reiškia tarptautinė kosmetikos ingredientų nomenklatūra, kuri standartizuoja visus kosmetikos produktų ingredientų pavadinimus. Pavyzdžiui, dažnai sutinkama druska pagal šios nomenklatūros principus yra vadinama sodium chloride. Taigi, produkto INCI sąraše pastebėjus neteisingą ingrediento pavadinimą, vertėtų į tai atkreipti dėmesį, nes gamintojas yra atsakingas už šio sąrašo sudarymą. Tokiu atveju mūsų komandai visuomet kyla klausimas, kaip galima pasitikėti produkto formule ar pačiu gamintoju, kai INCI sąrašas sudarytas neteisingai?
Kita svarbi taisyklė sudarant INCI sąrašą yra ta, kad visi kosmetikos produkto ingredientai turi būti išdėstyti jų koncentracijos mažėjimo tvarka iki 1% ribos. Po 1% vertės, kiekvienas kosmetikos gamintojas gali išdėstyti ingredientus savo nuožiūra. Pastebime, kad dažnu atveju gamintojai į sąrašo viršų iškelia naudingesnius ar vartotojo akiai patrauklesnius ingredientus, tuo tarpu konservantą ir kitas sudedamąsias dalis išdėsto sąrašo gale. Tai yra legalu, bet vartotojui verta žinoti šią taisyklę, kad galėtų atsirinkti sau tinkamiausius kosmetikos gaminius. Be to, savo klientams visada rekomenduojame po 1% ribos ingredientus išdėstyti koncentracijos mažėjimo tvarka ir būti sąžiningiems savo būsimo prekės ženklo ir vartotojų atžvilgiu.
Kaip pastebėti klaidingai sudarytus INCI sąrašus?
Kiekvienas kosmetikos produkto gamintojas yra atsakingas už šio sąrašo sudarymą. Suprantame, kad sudarant INCI sąrašą gali įsivelti klaida ir tai yra toleruojama, tačiau verta atkreipti dėmesį į grubias klaidas. Viena jų yra gana dažnai sutinkama, kuomet gamintojas nurodo ne standartizuotą medžiagos pavadinimą, o vartotojui priimtiną populiarų pavadinimą, pavyzdžiui, vitaminas E vietoje tokoferolis (arba tokoferolio acetatas).
Kita dažnai pasitaikanti klaida yra komercinių žaliavų pavadinimų naudojimas. INCI sąraše negalima naudoti patentuotų žaliavų pavadinimų, tokių kaip Argireline (vietoje to turėtų būti rašoma: Aqua (Water), Acetyl Hexapeptide-8, Caprylyl Glycol) ar SYN-COLL (vietoje to turėtų būti rašoma: Palmitoyl Tripeptide-5, Glycerin, Aqua (Water)).
Taip pat, sudarant INCI sąrašą nėra leistini pridėtinės vertės teiginiai, tokie kaip organiškas (organic), botaninis (botanical) ir t.t. bei generiniai pavadinimai, tokie kaip tirštiklis ar silikonas. Kosmetikos produkto INCI sąraše ingredientai neturi kartotis, tad jei matote daugiau nei vieną kartą paminėtą tokio pat pavadinimo ingredientą – galite daryti prielaidą, jog tai yra klaida.
Įgudę kosmetikos produktų vartotojai vertindami INCI sąrašą gali suprasti daugiau nei tik pastebėti aukščiau aptartas klaidas. Žinant kai kurių ingredientų maksimalias koncentracijas galima įvertinti, ar kosmetikos produkto gamintojas ingredientus išdėstė koncentracijos mažėjimo tvarka. Pavyzdžiui, jei matome, kad INCI sąraše hialurono rūgštis yra aukščiau už vandenį, galima įtarti, kad sąrašas sudarytas netinkamai, nes aktyvaus ingrediento – hialurono rūgšties – koncentracija produkte negali būti aukštesnė nei 2%.
Tačiau nepamirškite, kad vien tik iš ingredientų sąrašo negalima daug pasakyti apie naudojamų ingredientų kokybę (kilmę), taip pat apie produkto konsistenciją bei jo veiksmingumą. Formuluotės yra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių produkto efektyvumą, tačiau daugybė informacijos lieka nežinoma jei nepabandome produkto!
-- The LAB