Populiariausi kosmetikos produktų ingredientai
Analizuojant kosmetikos produktų sudedamųjų dalių sąrašą (INCI), galima pasimesti tarp ingredientų gausos ir sudėtingų cheminių medžiagų pavadinimų. Dauguma šių pavadinimų paprastam vartotojui yra sunkiai suprantami, tad aptarkime dažniausiai kosmetikos produktuose sutinkamus aktyviuosius ingredientus arba veikliąsias medžiagas.
Veikliosios medžiagos yra viena iš kosmetikos produkto sudedamųjų dalių kategorijų, kuri atlieka vieną svarbiausių vaidmenų produkto formuluotėje. Veikliosios medžiagos arba aktyvieji ingredientai yra medžiagos, skirtos spręsti odos problemas ir suteikia funkciją kosmetikos produktui. Dažnu atveju aktyvių ingredientų veiksmingumas yra pagrįstas moksliniais duomenimis ir yra aiškus jų veikimo principas. Tačiau tai nereiškia, kad kiti kosmetikos produktą sudarantys ingredientai neatlieka jokios funkcijos! Kita kosmetikos produkto sudedamųjų dalių kategorija yra neaktyvieji ingredientai, kurie padidina aktyviųjų ingredientų pasisavinimą, pagerina produkto konsistenciją, prailgina galiojimo laiką ir t.t.
Pakalbėkime apie aktyviųjų ingredientų kategoriją. Dažniausiai kosmetikos produktuose sutinkamos yra AHA (alfa hidroksi) ir BHA (beta hidroksi) rūgštys, hialurono rūgštis, vitaminas C, niacinamidas, retinolis.
AHA šeimos rūgštys gaunamos iš natūralių šaltinių, tokių kaip pienas ir vaisių cukrus. Tai švelnūs cheminiai šveitikliai, kurie pašalina negyvas odos ląsteles ir skatina jų regeneraciją. AHA rūgštys yra plačiai naudojamos senėjimą stabdančiose priemonėse, siekiant kovoti su smulkiomis raukšlėmis, netolygiu odos tonu ir pigmentacija. AHA rūgštys taip pat padeda kovoti su spuogais ir pagerina bendrą odos tekstūrą. Dažniausiai naudojamos AHA yra pieno rūgštis (gaunama iš pieno) ir glikolio rūgštis (gaunama iš cukraus). Mažesnės molekulinės masės glikolio rūgštis prasiskverbia giliau, t.y. už viršutinio odos sluoksnio. Tuo tarpu pieno rūgštis yra švelnesnis ir nedirginantis šveitiklis, kuris dėl didesnio molekulinio dydžio veikia ne taip giliai kaip glikolio rūgštis ir tinka jautriai odai. Taigi, kaip išsirinkti sau tinkamiausia produktą su AHA rūgštimis? Ieškokite produktų, kurių pH vertė yra nuo 3,5 iki 4 ir AHA rūgšties koncentracija yra nuo 5 iki 10%. Tokio tipo produktus geriausia naudoti vakare ir kartu nenaudoti produktų, kurių pagrindą sudaro retinoidai.
BHA šeimos rūgštims priskiriama visiems gerai žinoma salicilo rūgštis, kuri taip pat yra cheminis šveitiklis. Salicilo rūgšties prasiskverbimas į odą yra daug gilesnis, todėl ji puikiai tinka riebiai ir mišriai odai ir yra veiksminga kovojant su spuogais. BHA rūgštys yra tirpios aliejuje, o tai reiškia, kad tokio tipo medžiagos prasiskverbia giliau į poras ir geba pašalinti riebalų perteklių, inkštirus ir nešvarumus, susikaupusius riebalinėse liaukose. Tokio tipo produktą geriausia į savo rutiną įtraukti naudojant jį kartą per savaitę ir pamažu didinant naudojimo dažnį iki dviejų ar trijų kartų (galima naudoti ir dažniau pasitarus su odos priežiūros specialistu). Rekomenduojame ieškoti produktų, kurie savo sudėtyje turėtų nuo 1 iki 2% salicilo rūgšties. Idealiu atveju salicilo rūgštis turėtų būti naudojama vakare prieš drėkinamąjį kremą. Jei naudojate BHA ir vitamino C produktus, rekomenduojame vitaminą C naudoti ryte, o BHA produktą - vakare.
Hialurono rūgštis yra drėgmę išlaikanti medžiaga ir pasižymi intensyviomis drėkinimo savybėmis, todėl ji yra viena iš populiariausių senėjimą stabdančių produktų sudedamoji dalis. Tai yra mūsų organizme aptinkamas angliavandenilis (gliukozaminglikanas), kurio kiekis mūsų organizmui senstant pradeda mažėti. Vietinis šios rūgšties naudojimas gali atkurti odos drėgmę ir padėti kovojant su transepiderminiu vandens netekimu. Be vandens sulaikymo savybių, hialurono rūgštis padeda sumažinti smulkių raukšlelių gylį bei naujų raukšlių atsiradimą. Tokio tipo veikliąją medžiagą yra paprasta įtraukti į savo odos priežiūros rutiną, nes ji yra puikiai suderinama su daugybe kitų aktyviųjų ingredientų ir yra tinkama visų tipų odai. Hialurono rūgštį galima naudoti kasdien, iki dviejų kartų per dieną ir yra veiksmingiausia, kai jos koncentracija kosmetikos produkte yra nuo 1 iki 2%. Ypač patartina produktą su hialurono rūgštimi naudoti kartu su kitais produktais, savo sudėtyje turinčiais vitamino C arba glikolio rūgšties.
Vitaminas C yra pagrindinė odos priežiūros produktų sudedamoji dalis, kurie padeda suteikti odai švytėjimo, skaistina ir palaiko jaunatvišką jos išvaizdą. Antioksidacinės šio vitamino savybės apsaugo odą nuo UV spindulių ir taršos. Be to, vitaminas C skatina kolageno ir elastino gamybą odoje, todėl veiksmingai mažina matomus senėjimo požymius, tokius kaip smulkios raukšlės ir hiperpigmentinės dėmės. Tačiau didžiausias vitamino C privalumas yra tas, kad naudojant nuolat odos spalva pašviesėja ir tampa skaistesnė. Kosmetikos chemijos specialistai šį ingredientą dažnai vadina temperamentinguoju vitaminu C, nes jį gali būti sunku stabilizuoti. Dėl šios priežasties dažnu atveju kosmetikos produktų formuluotėse naudojami įvairūs vitamino C dariniai, tokie kaip askorbo rūgšties gliukozidas. Produktus su vitaminu C galima naudoti kasdien! Siekiant pamatyti akivaizdžius rezultatus, rekomenduojame ieškoti produktų, kurių sudėtyje šios medžiagos koncentracija yra nuo 5 iki 20%. Naudojant vitaminą C dienos metu, būtina naudoti SPF apsaugą ir derėtų vengti kartu vartoti produktus su AHA ir BHA rūgštimis. Vitamino C produktus visada laikykite vėsioje ir sausoje vietoje, atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių, kad išvengtumėte galimos produkto oksidacijos.
Niacinamidas - pagrindinė kosmetikos produktų, padedančių kovoti su įvairiais uždegimais, sudedamoji dalis. Šis ingredientas efektyviai padeda nuraminti sudirgusią odą, o dėl savo priešuždegiminių savybių puikiai tinka aknės ar rožinės paveiktai odai. Šis vitamino B3 darinys taip pat stiprina odos hidrolipidinį (apsauginį) barjerą ir pagerina jos elastingumą. Niacinamidas pripažįstamas kaip švelniai veikianti aktyvioji medžiaga ir yra tinkamas daugeliui odos tipų, taip pat jautriai ir sausai odai. Niacinamido pagrindu pagamintą produktą galite naudoti kasdien ir net du kartus per dieną, vieną kartą ryte ir vieną kartą vakare. Ideali šios veikliosios medžiagos koncentracija yra nuo 5 iki 10%. Nepamirškite, kad 10% yra didžiausia galima koncentracija daugelyje odos priežiūros produktų.
Vienas iš geidžiamiausių ingredientų yra retinolis. Tai yra efektyviai odą veikianti medžiaga, pasižyminti įvairiomis savybėmis ir padedanti kovoti su senėjimo požymiais, spuogais ir netolygiu odos atspalviu. Retinolis (vitamino A darinys) priklauso retinoidų šeimai ir yra stiprus senėjimą stabdantis ingredientas, kuris gali atstatyti odos pažeidimus ir sumažinti jau esamus senėjimo požymius. Šis ingredientas skatina odos ląstelių regeneraciją, skaistina odą ir kovoja su odos hiperpigmentacija. Įrodyta, kad net 0,01% retinolio koncentracijos yra veiksmingos naudojant tokį produktą kasdien. Jei produktą, kurio sudėtyje yra retinolis, naudojate pirmą kartą, iš pradžių neviršykite 0,03% koncentracijos ir naudokite jį kartą per savaitę, o vėliau padidinkite iki 2–3 kartų per savaitę, atsižvelgiant į jūsų odos reakciją. Po to, kai oda pripranta prie tokio tipo produkto, galima lėtai didinti šios veikliosios medžiagos koncentraciją. Atkreipiame dėmesį, kad retinolis turėtų būti naudojamas tik vakare, o geriausia kaip paskutinis žingsnis po drėkinamojo kremo. Jei retinolis yra jūsų kasdienės odos priežiūros dalis, naudokite apsaugos nuo saulės priemones, kurių SPF reikšmė yra ne mažesnė kaip 30, nes dėl retinolio jūsų oda tampa jautri UV spinduliams. Taip pat, venkite kartu naudoti AHA arba BHA pagrindu pagamintus produktus.
Pabaigai, jei kasdien naudojate kelis produktus su skirtingomis veikliosiomis medžiagomis, reikia laikytis tinkamos produktų sluoksniavimo taisyklės: dieną naudoti aktyviąsias medžiagas, kurių pagrindą sudaro vitaminai, o naktį – produktus su AHA arba BHA rūgštimis. Visada įsitikinkite, kad vandenyje tirpius ingredientus naudojate prieš tirpius aliejuje. Galiausiai, svarbu atkreipti dėmesį į produktų pH vertes, nes pirmiausia reikia naudoti rūgštingiausią produktą.
-- The LAB