Vitamino C dariniai: etilo askorbo rūgštis

The LAB

6/10/20222 min read

Mūsų komanda į kiekvieną kosmetikos ingredientą žiūri kaip į unikalią medžiagą, kurios stabilumą ir poveikį odai verta nagrinėti pasitelkiant analitines žinias. Šiuo metu ruošiame plačią apžvalgą apie įvairius vitamino C darinius, bet dabar pakalbėkime apie visiems gerai žinomą etilo askorbo rūgštį, kuri mokslinėse publikacijose yra pripažinta kaip viena stabiliausių formų.

Kas yra etilo askorbo rūgštis?

Etilo askorbo rūgštis (INCI pavadinimas yra 3-O-etilo askorbo rūgštis, 3OAA) yra chemiškai stabili, o odos paviršiuje yra lengvai skaidoma fermentų ir turi tokias pat savybes, kaip ir vitaminas C. Be to, etilo askorbo rūgštis turi lipofilinę ir hidrofilinę amfifilinę struktūrą, todėl ją itin pamėgo kosmetikos chemijos specialistai, nes 3OAA amfifiliškumas leidžia šiai medžiagai lengviau prasiskverbti per raginį odos sluoksnį į dermą. Etilo askorbo rūgštis pripažįstama kaip stabiliausia vitamino C forma, kuri yra stabili esant saulės spinduliuotei, šilumai ir nesioksiduoja ore. Taigi, etilo askorbo rūgštis odos paviršiuje yra skaidoma iki aktyvios vitamino C formos ir turi didžiausią vitamino C kiekį (net 86%!) bei mažiausią molekulinę masę, lyginant su kitais vitamino C dariniais, tokiais kaip askorbo rūgšties 2-gliukozidas, magnio askorbilfosfatas ir natrio askorbilfosfatas. Dar vienas šio vitamino C darinio privalumas yra tas, kad etilo askorbo rūgštis yra stabili esant pH vertei nuo 4 iki 6, kuri yra biologiškai suderinama su žmogaus odos pH.

Kokiomis savybėmis pasižymi etilo askorbo rūgštis?

Vitaminas C, kurį išskiria etilo askorbo rūgštis, gali tiesiogiai sumažinti melanino kiekį odoje ir tokiu būdu padeda kovoti su hiperpigmentinėmis dėmėmis. Taip pat, šis vitamino C darinys dėl savo antioksidacinio aktyvumo slopina fermento katalazės aktyvumą (o dėl to mažėja melanino gamyba odoje) ir gali dalyvauti tirozino apykaitoje žmogaus organizme, ko pasekoje slopinamas tirozino pavertimas melaninu. Dėl šių priežasčių etilo askorbo rūgštį kosmetikos gamintojai naudoja produktuose, kurie yra skirti odos skaistinimui ir veiksmingai mažina odos hiperpigmentaciją.

Tačiau tai nėra vienintelė produktų kategorija, kurioje galima sutikti šią veikliąją medžiagą. Etilo askorbo rūgštis yra efektyvus antioksidantas, kuris neutralizuoja laisvųjų radikalų poveikį ir padeda atstatyti žalą, atsiradusią dėl UVA bei UVB poveikio. Taigi, 3OAA gali užkirsti kelią odos ląstelių pažeidimui ir senėjimui, o dėl savo savybės skatinti kolageno sintezę odoje yra tinkamas ingredientas brandžios odos priežiūrai skirtuose produktuose. Viena iš rečiau žinomų etilo askorbo rūgšties savybių yra priešuždegiminė. 3OAA yra veiksminga veiklioji medžiaga, kuri veikia prieš sacharifikaciją ir karbonizaciją, dėl to yra veiksminga esant odos paviršiaus uždegimams.

Taigi, etilo askorbo rūgštis yra vienas iš veiksmingiausių ir stabiliausių vitamino C darinių, kuris gali būti pritaikytas plačiame produktų spektre: serumuose, kremuose, dulksnose, prausikliuose ir t.t.

-- The LAB