Tvarios gamybos principai The LAB laboratorijoje

Pristatome principus, kurių laikomės kurdami produktus savo laboratorijoje.

The LAB

8/30/20220 min read

Labiau nei bet kada vartotojai domisi kosmetikos prekės ženklo tvaria gamyba ir procesu, dėl to suprasdami vartotojų lūkesčius, atradome aplinkai nekenksmingus darbo principus ir nuolat atnaujiname bei tobuliname tvarios gamybos procesus bei renkamės tvariu principu pagamintus kosmetikos ingredientus. Tikime, kad tvarios kosmetikos rinkai sparčiai ir nuosekliai augant, tvarus gamybos procesas neapsiriboja tendencijomis – mes nuolat ieškome sprendimų ir domimės tyrimais, įrodančiais arba paneigiančiais pakavimo medžiagų ir ingredientų toksiškumą.

Taigi, kas iš tiesų yra tvari gamyba ir produktai? Paprastai tvarios gamybos terminas vartojamas apibūdinti gaminiams, kurie pasižymi aplinkai nekenksmingomis formulėmis, gaminami laikantis tvarios gamybos ir pakavimo praktikos. Svarbu atskirti natūralų ir tvarų produktą. Natūrali kosmetika apibrėžiama kaip kosmetikos gaminiai, kurių sudėtyje yra natūralių ingredientų ir (arba) biologinės kilmės oleocheminių medžiagų, kurios yra gaunamos iš atsinaujinančių augalų ir bakterijų šaltinių. Oleocheminiai produktai gaminami iš augalinių ir gyvulinių aliejų bei riebalų cheminės reakcijos – hidrolizės - būdu. Hidrolizės reakcija yra natūralių trigliceridų skaidymas į neapdorotą gliceriną ir neapdorotų riebalų rūgščių mišinį naudojant vandenį, temperatūrą ir slėgį. Taigi, riebalų rūgštys yra pagrindiniai oleocheminiai produktai.

Viena didžiausių problematikų, susijusių su natūralia kosmetika ir jos apibūdinimu yra tai, kad ši produktų kategorija nėra griežtai reglamentuojama. Tai reiškia, kad jei produkto sudėtyje yra kad ir 1% natūralių ingredientų, toks produktas gali būti laikomas natūraliu (etiketėje nurodant natūralių medžiagų koncentraciją). Grįžtant prie tvarios kosmetikos, tai yra tokie produktai, kurių sudėtyje yra sąmoningai parinkti ir tarpusavyje derantys ingredientai, kurie daro mažiausią įtaką aplinkai. Tai yra, kad formuluodami tvarios kosmetikos produktą, mes atsižvelgiame į kiekvieno iš ingredientų gamybos procesą (siekiame, kad ingrediento gamybos metu būtų sunaudojama kuo mažiau vandens ir į aplinką išskiriama kuo mažiau CO2 bei aplinkai kenksmingų šalutinių gamybos metu išsiskyrusių produktų), kilmę bei toksiškumą. Itin svarbu yra suprasti tai, kad tvarios kosmetikos formuluotėje nebūtinai bus naudojami tik natūralūs ingredientai. Šiuo atveju mes atsižvelgiame į tai, ar išskiriant ingredientą iš natūralaus šaltinio yra daroma mažiau žalos aplinkai, nei pasitelkus naujausias biotechnologijas toks ingredientas yra pagaminamas laboratorijoje. Tai reiškia, kad natūraliai gautas ingredientas, pavyzdžiui, hialurono rūgštis (HA), gali būti išskirta iš gyvūnų arba pagaminta laboratorijoje ir pasižymėti identiškomis savybėmis kaip ir natūrali HA. Tokiu atveju, laikantis tvarios gamybos praktikos, mūsų komanda renkasi laboratorijoje pagamintą ingredientą. Kitas pavyzdys yra natūralus palmių aliejus, kuris yra išskiriamas iš palmių ir laikomas natūraliu ingredientu, tačiau tokios kosmetikos žaliavos gamybos būdas turi niokojantį poveikį laukinei gamtai. Tiesa ta, kad net visiškai natūralūs ingredientai gali būti toksiški (pavyzdžiui nuodingoji gebenė), skatinti odos alergines reakcijas (pavyzdžiui, natūralūs augalų ekstraktai gali skatinti uždegimines reakcijas), o biologiškai suderinami (turintys teigiamą poveikį odai) laboratorijoje pagaminti ingredientai teigiamai veikia odą.

Svarbu per daug neprisirišti prie natūralių produktų – jie ne visada geri, etiškai pagaminti arba ekologiški, tad geriausias pasirinkimas yra sąmoninga ir tvari kosmetika. Tvarios kosmetikos privalumai yra aplinkosauginė atsakomybė ir dažnu atveju didesnis teigiamas poveikis odai nei natūralios kosmetikos produktai.

Žinome, kad vis dažniau yra girdimos naujos istorijos apie pavojingą anglies išmetimą į atmosferą arba milžinišką plastiko atliekų plūduriavimą vandenynuose. Daugelis įprastoje kosmetikoje esančių naftos produktų yra toksiški teršalai. Kai tampame sąmoningesni ekologiniu požiūriu, atsiranda poreikis mažai gamtą teršiantiems produktams. Dėl šios priežasties savo gamybiniuose procesuose nenaudojame mikroplastikų, kurie yra vandenyje netirpios mažos plastiko dalelės, randamos daugelyje kūno prausiklių bei kitų, šveičiamųjų priemonių, sudėtyje. Vartotojas, sąmoningai pasirinkęs gamtą tausojančią kosmetiką investuoja ne tik į aplinką, bet ir į savo ilgalaikę sveikatą ir grožį!

-- The LAB